SUPERfinále ŠKOLSKÝ ŠPORT 2023

Viac ako 1 200 účastníkov sa zúčastnilo 13. – 14. júna 2023 Superfinále školských súťaží, ktoré sa konalo v XBS Sphere Šamorín. Žiaci základných škôl súťažili v 9 športoch, medzi ktorými nechýbal po niekoľkých rokoch absencie Gymnastický štvorboj na základných školách a novo-zaradená súťaž v parkúre.

Superfinále organizovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci s Národným športovým centrom a príslušnými národnými športovými zväzmi.

Teší nás, že gymnastika bola opätovne zaradená do programu školských súťaží, na druhej strane devastačné následky jej vylúčenia boli veľmi zreteľné. Rozpadol sa viac ako 20 rokov budovaný systém organizácie súťaží, aj príprava žiakov, ktorá sa prejavila v slabšej účasti škôl. Okresy a kraje súťaž nie vždy organizovali, školy sa dopytovali a nedostávali odpoveď, prípadne nedostávali informácie, čakali na vyhlásenie súťaže a súťaž sa neorganizovala, na portáli škoslkého športu boli uvedené zlé ročníky štartujúcich a aj napriek našim upozorneniam veľmi dlhú dobu neboli opravené.  Následne však na superfinále boli štarty škôl bez predchádzajúcej kvalifikácie. Ako to býva, ruší sa ľahko, znovu budovanie stojí nemálo síl a trvá dlho. Napriek všetkému však oceňujeme a sme úprimne radi, že súťaž do programu školských súťaží bola opätovne zaradená a budeme  tvrdo pracovať na tom, aby sme sa vrátili k predchádzajúcim číslam zúčastnených súťažiach aj škôl.

Súťaže v gymnastickom štvorboji boli len v kategórii A pre chlapcov aj dievčatá 2. - 4. ročníka.

3. ZŠ Tupolevova 20, BA 5 - 167,800 b

Celkovo súťažilo 5 základných škôl (ZŠ z banskobystrického kraja sa odhlásila deň pred finále z dôvodu ochorenia viacerých pretekárov)

KOMPLETNÉ VÝSLEDKY GYMNASTIKA chlapci

Zúčastnení pretekári predviedli veľmi kvalitné výkony, poďakovanie patrí pedagógom za prípravu pretekárov. Ako bude súťaž pokračovať a či je možné zaradiť do programu súťaží aj kategórie B a C bude predmetom rokovania s Ministerstvom školstva.

Štartujúcich prišli povzbudiť a podporiť aj naši najúspešnejší gymnasti Barbora Mokošová a Matej Nemčovič. Obidvaja boli dlhé roky súčasťou školských súťaží a vzorne reprezentovali svoje školy, Barbora ZŠ Za kasárňou v Bratislave a Matej ZŠ Vinohradnícka Šenkvice.  Barbora si z rúk prezidentky SGF Moniky Šiškovej prevzala kyticu ako poďakovanie za vzornú reprezentáciu na Svetových pohároch, kde získala niekoľko medailí a popredných umiestnení.

Novým športom v systéme školských súťaží bol parkúr – prekážková dráha. Súťaž bola určená pre žiakov 5. - 7. ročníka ZŠ. Súťažiaci sa prihlasovali priamo na M SR bez predchádzajúcej kvalifikácie. Podľa času prihlášky bolo na M SR pozvaných 40 dievčat a 40 chlapcov. Do semifinále postúpilo najlepších 20 a do finále 6 chlapcov aj dievčat.