Od roku 1995, kedy sa uskutočnili 1. majstrovstvá sveta seniorov v Paríži, je športový aerobik rovnocenným partnerom ostatných gymnastických športov. Zaraďujeme ho do kategórie športov s technicko-estetickým výkonom. Pre tento šport sú charakteristické nepretržité komplexné pohybové väzby veľkej intenzity, ktoré sú v súlade s hudobným sprievodom a ktoré vychádzajú z tradičného aerobiku.
Konkrétny športový výkon je prezentovaný súťažnou zostavou, ktorej tvorba podlieha špecifickým pravidlám Medzinárodnej gymnastickej federácie (FIG). Súťažná zostava musí byť dokonalou integráciou základných aerobikových pohybov a bezchybne predvedených cvičebných tvarov obťažnosti, ako aj demonštráciou silových schopností, ohybnosti a výbušnosti.
Súťaží sa v kategóriách jednotlivkyne (IW), jednotlivci (IM), zmiešané páry (MP), trojice (TR), skupiny (GR), dance (AD) a step (AS). Dĺžka súťažnej zostavy v seniorskej kategórii je 1:25 (+ - 5 s.) a rozmer súťažnej plochy je 10 x 10 m.
Súťažná zostava musí obsahovať nasledujúce komponenty:
Cvičebné tvary obťažnosti (CT) sú rozdelené do 3 skupín a 8 podskupín, s ohľadom na fyzické schopnosti požadované pre každú zručnosť:
V seniorských kategóriách je možné do súťažnej zostavy zaradiť maximálne 8 CT v hodnote v rozmedzí od 0,3 do 1,0 bodu a v zastúpení minimálne 4 podskupín.
ROZHODOVANIE
Rozhodovanie je založené na hodnotení umeleckého prejavu, technického predvedenia a obťažnosti. Výslednú známku tvorí súčet známok za umelecký prejav, technické predvedenie, obťažnosť a odpočítaním prípadných zrážok.
Umelecký prejav:
Rozhodcovia pre umelecký prejav hodnotia choreografiu zostavy, ktorá sa skladá z nasledovných komponentov:
Za každý komponent môžu rozhodcovia udeliť maximálne 2 body, pričom výslednú známku tvorí súčet udelených bodov za jednotlivé komponenty.
Technické predvedenie:
Rozhodcovia pre technické predvedenie hodnotia technické zručnosti jednotlivých pohybov/ komponentov zostavy, a to od jej začiatku až po koniec. V skupinových zostavách sa taktiež hodnotí synchronizácia. Pri hodnotení sa vychádza s negatívneho hodnotenia – za každú odchýlku od perfektného predvedenia sa zrážajú desatiny bodu z východiskovej hodnoty 10 bodov.
Zrážky sa delia do troch skupín:
Výsledná známka odzrkadľuje hodnotu, ktorú dosiahol pretekár po odrátaní zrážok z celkovej hodnoty 10 bodov.
Obťažnosť:
Hodnotenie obťažnosti vychádza z udeľovania presne stanovených hodnôt obťažnosti (0,1 – 1,0 b) jednotlivým cvičebným tvarom, ktoré musia byť predvedené v zhode s tzv. technickými požiadavkami. Výslednú známku za obťažnosť tvorí súčet hodnôt predvedených CT, ktoré zároveň splnili technické požiadavky.
Mgr. Karina Danielová (KD)
ČLENKY SEKCIE
Mgr. Anita Lamošová, PhD. (AL)
Úsek vrcholového športu a reprezentácie
Mgr. Katarína Šanková (KŠ)
Úsek výkonnostného športu mládeže a RGCTM
Mgr. Petra Tomková, PhD. (PT)
Rozhodcovská komisia
Mgr. Miriam Bednáriková (MB)
Úsek pre vyhodnotenie úspešnosti klubov a pretekárov
Mgr. Natália Solárová (NS)
Úsek organizovania súťaží/rozvojový šport (SP, B-kategória)