VÍŤAZI SLOVAK PARKOUR OPEN 2024

Bratislava hostila najlepších pretekárov z českej a slovenskej reprezentácie v parkoure. Pridali sa k nim pretekári z Bulharska, Chorvátska a Austrálie. V areáli Decathlonu Pharos sa zišla stovka pretekárov. Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v disciplínach speed run a freestyle boli vo všetkých vekových kategóriách vyhodnocované v sobotu. V nedeľných finále sa predstavili seniori a juniori, ktorí bojovali o tituly v medzinárodných pretekoch.

V medzinárodnej súťaži Slovak Parkour Open sme čakali na súboj slovenskej a českej jednotky v disciplíne speed run. Sobotnú kvalifikáciu vyhral Esteban Malaga (SVK) pred Martinom Chromečkom (CZE) a svetovou jednotkou Jaroslavom Chumom (CZE). V nedeľnom finále však Jaroslav potvrdil svoju pozíciu a stal sa víťazom 2. ročníka Slovak Parkour Open za 27,94 sek. Druhé miesto obsadil Esteban Malaga (28,42 sek.), Martin Chromeček (CZE) na treťom mieste sa tiež dostal pod hranicu 30 sekúnd (29,00 sek.).

"Čakal som, že budem vo finále ďalej od Jardu (Jaroslava Chuma), bol som prekvapený, že som bol tak blízko. Na domácej pôde sa mi súťažilo najlepšie, diváci, atmosféra, to všetko ma povbudzuje k lepšiemu výsledku. Sme tu taká dobrá komunita, som veľmi spokojný," povedal najrýchlejší Slovák v speed run-e Esteban Malaga. 

Víťaz Speed run-u SPO 2024 a momentálna svetová jednotka Jaroslav Chum: "Dnešný môj run bol perfektný. Včera (v kvalifikácii) tam bol menší pád, nejaké chybičky, vedel som, že keď dnes trochu uberiem na tempe, budem sa sústrediť na to, aby som išiel čisto, tak to môže byť na prvé miesto. Takže som spokojný. Estebana, ako konkurenta som sa nebál, skôr som sa bál samého seba, mojej pripravenosti. Tým, že včera som mal ten pád, narazil som si koleno, trochu ma to rozhodilo. Ale nepochyboval som o tom, že by som nemohol vyhrať."

Medzi seniorkami v disciplíne speed run vyhrala Kseniya Momchilova (BUL) pred Bárou Krčmářovou  (CZE) a Sandrou Urbanovou (SVK).

Disciplínu Freestyle vyhral Antonín Kolenovský (CZE - 27,500 bodu) pred Martinom Chromečkom (CZE - 22,000 bodu) a slovenským reprezentantom Róbertom Košarkom (21,000 bodu).

Medzi ženami sa víťazkou SPO 2024 v disciplíne Freestyle stala česká reprezentantka Bára Krčmářová pred našou Sandrou Urbanovou.

Vyspovedali sme aj Báru Krčmářovú, ktorá bola na Slovak Parkour Open v roli pretekárky aj medzinárodnej rozhodkyne. Zhodnotila výkony slovenských pretekárov v disciplíne Freestyle. "Máte ťažké prvky, ale chýba vám napojenie jednotlivých prvkov. Máte vysokú obtiažnosť prvkov, viete ich predviesť, ale "flow" zostavy máte slabší ako českí pretekári napríklad. Niekedy sa slovenskí pretekári viac točili na mieste, chcelo by to mať plynulejšie zostavy, aby ste nahnali body aj na tých jednoduchších častiach."

Súťažný parkour sa na Slovensku rozrastá. Naši parkouristi sa postupne stretávajú so svetovou špičkou na medzinárodných súťažiach a veríme, že zahraniční pretekári si slovenské preteky obľúbia. Naši českí kolegovia si pochvaľovali organizáciu súťaže a podmienky, ktoré SGF pre pretekárov vytvorila a my si ceníme spoluprácu s ČGF. Ďakujeme Martinovi Honzekovi a Martinovi Chromečkovi za spoluprácu a budeme sa tešiť na ďalšie spoločné parkourové projekty. 

Všetky výsledky nájdete na stránke parkour.sgf.sk 

Za foto ďakujeme Timotejovi Šteffekovi. 

 

 

 


Fotogaléria


  • Pripojte
    sa k nám

  • facebook
  • youtube
  • Instagram
Logo Národné športové centrum https://www.aktivnaskola.skLogo European gymnastics Logo Federazion Internationale de Gymnastique Slovenský olimppijský výbor Slovak Antidoping Agency Ministerstvo školstva, vedy, výzkumu