ROZHODKYŇA NA MAJSTROVSTVÁCH SVETA V SOFII - IVANA MOTOLÍKOVÁ

Uplynulý víkend skončili 39. Majstrovstvá sveta v modernej gymnastike, ktoré sa konali v bulharskej Sofii. Naša medzinárodná rozhodkyňa, Ivana Motolíková sa s nami podelila o svoje postrehy. 

Aké boli MS v Sofii z pohľadu rozhodkyne? Čo všetko si rozhodovala?

MS v Sofii priniesli nielen pre verejnosť, ale aj pre športových odborníkov (rozhodkyne, trénerky) a taktiež pre samotné gymnastky nový pohľad na modernú gymnastiku. V pravidlách avizované zmeny, dôraz na artistické komponenty v zostave, odklon od akrobacie a návrat  k umeleckému prejavu bol na týchto majstrovstvách viac ako viditeľný. Rozhodkyne ocenili omnoho lepší výber hudobného podkladu pre jednotlivé kompozície gymnastiek ako tomu bolo v minulosti, diváci svojim aplauzom hodnotili zaujímavé efekty manipulácie s náčiním v spojení s hudobnými akcentami.

Počas MS som prvý deň rozhodovala predvedenie (Execution) v kvalifikácii s loptou, čas (Time) vo finále s obručou a druhý deň kvalifikácie som bola rezervnou rozhodkyňou pre zostavy so stuhou.

Veľký dôraz sa kládol na samotnú prípravu a vzdelávanie rozhodkýň počas roku 2022 a taktiež tesne pred a počas MS v Sofii. Všetky rozhodkyne majú k dispozícii STS študijný program FIG, kde členky TK FIG zverejňujú prezentácie a príklady z aktuálnych súťaží. Počas MS boli zodpovedané všetky otázky, ktoré federácie zaslali pre MS a veľa hodín sme venovali praktickej príprave hodnotenia zostáv. Všetko muselo byť správne aby výsledky boli spravodlivé a fair. Prezident Morinari Watanabe a členovia exekutívy FIG počas stretnutia s národnými federáciami povedali, že aj po kontrole všetkých známok počítačom neboli zistené žiadne odchyľky, či nesprávne hodnotenia a preto považujú vzelávanie rozhodkýň za veľmi pozitívny a správny krok.

Do finálových súťaží jednotlivkýň aj spoločných skladieb už nepostúpili len gymnastky z Európy, zastúpenie mali aj Ázia (Čína, Japonsko, Uzbekistan, Kazachstan), severná (USA, Mexiko), či južná Amerika (Brazília).

Medaily si za svoje výkony odniesli aj veľmi mladé a ešte len začínajúce seniorské gymnastky 16-17 ročné (Darja Varfolomeev - GER, Stiliana Nikolova - BUL), ale aj skúsená 28 ročná reprezentantka zo Slovinska Ekaterina Vedeneeva.

Absolútnou majsterkou sveta sa stala 18 ročná talianka Sofia Raffaeli, ktorá okrem zlata vo viacboji získala ďalšie 3 zlaté medaily vo finále (obruč, lopta, stuha), jednu za v súťaží tímov a jeden bronz vo finále s kuželmi a stala sa tak najúspešnejšou gymnastkou šampionátu. Toto všetko ukazuje, že moderná gymnastika dokáže prinášať radosť z cvičenia a výsledky naozaj každému, kto vloží do tréningov svoju energiu, čas a srdce a počas súťaže preukáže bezchybné majstrovské predvedenie.

Čo sa týka olympijskej kvalifikácie na OH Paríž 2024, poznáme už prvé kvalifikované krajiny v jednotlivkyniach (ITA, GER, BUL) aj spoločných skladbách (BUL, ISR, ESP) a máme sa na čo tešiť v budúcom roku. Vieme kadiaľ vedie cesta a ja prajem všetkým gymnastkám na Slovensku veľa energie a chuti do ďalších tréningov a prípravy.

 

Výkon ktorej gymnastky by si vyzdvihla, ktorá Ťa nadchla? 

Boli to skôr jednotlivé zostavy, ktoré sa od seba odlišovali skôr charakterom ako obtiažnosťou a tu môžem vyzdvihnúť aj gymnastky z kvalifikácie, ktoré nepostúpili do finále a naopak aj finalistky ešte majú vo svojich kompozíciách rezervy, takže nerada by som menovala osobne jednu, pretože nádherných kompozícií, ktoré si budem ešte dlho pamätať a z ktorých budem čerpať inšpiráciu aj pre naše slovenské gymnastky je omnoho viac ako len jedna.

Kompozície spoločných skladieb s piatimi obručami so Španielska,  Talianska, Bulharska, športový výkon gymnastiek spoločnej skladby Izraela v oboch predvedeniach spoločných skladieb... emotívne choreografie Vedeneevy, Raffali, či tanečné choreografie brazílskych a mexických gymnastiek. Páčili sa mi aj vystúpenia španielskych gymnastiek, ktoré som sledovala celú sezónu a urobili veľký pokrok, ale aj mladá poľlská gymnastka, či skúsená rumunská gymnastka, ktoré sa do finálovej 18-tky nedostali.

Naozaj sa gymnastika konečne začína meniť a verím, že rovnako plnú halu ako bola počas súťaží v Bulharsku budeme vídať na súťažiach častejšie.

 

Ako hodnotíš výkon našej reprezentantky?

Podľa mňa ešte stále pociťujeme dôsledky COVIDu...aj keď Miška bola jedna z tých mála slovenských gymnastiek, ktoré mali možnosť sa vlastne skoro bez prestávky pripravovať. Miška sa počas prípravy zamerala na obtiažnosť zostáv, no počas pódiovéhu tréningu na ňu doľahla nervozita, predsa len aj ona je ešte len prvý rok v kategórii senioriek a ešte nemá skúsenosti z veľkých súťaží.

Prvý deň pôsobila na ploche trochu nervózne a z toho plynuli aj chyby v predvedení, či zníženie obtiažnosti niektorých komponentov zostavy. Druhý deň to však nevzdala a zabojovala. Hlavne bez pádov náčinia zvládla obe zostavy s kuželmi aj stuhou.

Aj bodové hodnotenie bolo vyššie. Bola to pre ňu určite veľká skúsenosť a motivácia do budúcna. 

 

Ďakujeme za odpovede aj za reprezentáciu Slovenska na rozhodcovskom poli. 

 

Foto: archív Ivany Motolíkovej


Fotogaléria


  • Pripojte
    sa k nám

  • facebook
  • youtube
  • Instagram
Logo Národné športové centrum https://www.aktivnaskola.skLogo European gymnastics Logo Federazion Internationale de Gymnastique Slovenský olimppijský výbor Slovak Antidoping Agency Ministerstvo školstva, vedy, výzkumu