Prezident SGF Ľuboš Vilček: Chcem ľudí spojiť

Prezident SGF Ľuboš Vilček: Chcem ľudí spojiť

Trinásteho apríla uplynie pol roka, odkedy vás na mimoriadnom valnom zhromaždení Slovenskej gymnastickej federácie zvolili za jej prezidenta. Ako hodnotíte toto obdobie?

Som človek kompromisu a slušnosti. Gymnastická komunita bola už dlhšiu dobu rozhádaná a nesúdržná. Myslím si, že väčšina jej členov už bola unavená vnútornými spormi a panujúcou zlou atmosférou. Dôsledkom boli zhoršujúce sa výsledky reprezentácie, pokles členskej základne, nespokojnosť klubov... K rozhodnutiu kandidovať som pristúpil na základe znalosti situácie s úmyslom zlepšiť atmosféru vo federácii a nastaviť postupne procesy smerujúce k zjednoteniu federácie.  

Premietal sa spomenutý stav aj do budovania infraštruktúry?

Na Slovensku neexistuje špecializovaná telocvičňa, ktorou by disponovala federácia. Zopár ich je v súkromných rukách. Ten problém je však ešte vypuklejší v tom, že keď dnes zaznie otázka, kde by tá hala mala byť, ako by mala vyzerať, čo by mala zahŕňať a koľko by aspoň orientačne stála, vôbec nie sme pripravení odpovedať. Pritom už v roku 2018 začali bežať výzvy cez Slovenský olympijský a športový výbor, respektíve Fond na podporu športu. Nemôžeme sa o niečo uchádzať, keď sme nepripravili žiadne podklady.

Riadenie SGF je nepochybne manažérsky náročné aj v tom, že organizácia združuje viacero odvetví. Je náročné nájsť medzi nimi súlad v rozpočtovom a prevádzkovom zmysle?

Moja vízia bola spojiť ľudí, upokojiť situáciu a obnoviť dobrú atmosféru. V tomto duchu sa snažím konať. Združujeme osem sekcií a je veľmi ťažké skĺbiť ich pod zharmonizovaný súťažný poriadok, smernice, celkový systém. Bolo treba nastaviť procesy transparentnejším a funkčnejším spôsobom. Každá sekcia je viac-menej autonómna, má svoje špecifiká, štruktúry, vlastnú mieru záťaží z minulosti. Na vytvorenie férového modelu sme potrebovali získať jednotné údaje, ktoré by ukazovali, či dané odvetvie je na vzostupe, stagnuje alebo prechádza recesiou, a ako je na tom v exaktnom vzájomnom porovnaní.

Odhadujem správne, že vzťahy boli naštrbené aj pod vplyvom animozít medzi sekciami pre prerozdeľovanie peňazí?

Taký zložitý organizmus, akým federácia je, potrebuje mať jednoznačné mechanizmy a pravidlá pre prerozdeľovanie finančných zdrojov. Pokiaľ nám toto chýba, je prirodzené, že vznikajú nedorozumenia a z toho prameniace konflikty a naštrbené vzťahy. Za jednu z mojich kľúčových úloh preto považujem zavedenie jednoduchých a všetkým zrozumiteľných pravidiel. Jednoznačných pravidiel, ktoré sa nebudú dať interpretovať rozličnými spôsobmi a napádať nejakými existujúcimi protichodnými bodmi. Za tridsať rokov vznikla spletitá sieť nadväzujúcich článkov a na ne nadväzujúcich článkov, bol to obrovský hendikep. Stanovy sú právny dokument a nad nimi je ešte zákon. Stanovy majú presne vymedzovať a ohraničovať práva a povinnosti a byť základom pre ďalšie interné predpisy federácie. V stanovách nemajú čo robiť vágne formulácie, že treba byť dobrý a spravodlivý – to je predsa automatické. Keď to z nich chcete vyhodiť, nemôže prísť obvinenie, že chcete byť zlý a nespravodlivý. Je to smiešne a je to hlúposť.

Ak tomu správne rozumiem, bazálne bolo vniesť poriadok do prerozdeľovania zdrojov.

Áno. Rozpočty sa robili intuitívne, chýbal čiastkový aj celistvý prehľad. Dnes máme vďaka softvéru kedykoľvek prehľad o každom eure. Pôvodných devätnásť stredísk sme zracionalizovali na deväť – osem športových sekcií a sekretariát SGF. Nevyhnutne musíme precízne plánovať, aby sa financie prerozdeľovali vyvážene a využívali účinne a transparentne. Okamžite po nástupe som v tejto súvislosti kontaktoval predsedov sekcií, aby som si mohol utvoriť reálny obraz. Pochopiteľne, sme obmedzení výškou zdrojov a bolo treba škrtať z požiadaviek. Myslím si však, že rozpočet federácie na rok 2025 odráža potreby jednotlivých odvetví. Sú finančne stabilizované a v mnohých prípadoch majú aj zdroje zamerané na rozvoj.

Zložitosť zrejme spočíva aj v tom, že štyri odvetvia sú olympijské a štyri neolympijské.

Ešte o to viac, že my môžeme od štátu žiadať príspevok na financovanie iba komplexne, nie na samostatné športy. K najpodstatnejšej a najzložitejšej vstupnej agende patrila príprava podkladov na vyplnenie vzorca pre rezortné ministerstvo. Hlavné ukazovatele, žiaľ, boli nepriaznivé: ubúdanie členskej základne a absencia na olympijských hrách 2024 v Paríži, respektíve slabé výsledky z majstrovstiev sveta a Európy. Vystáva z toho aj dilema, či teraz účelovo uprednostníme masívne investície do dvoch-troch identifikovaných talentov, čo už v dohľadnom časovom horizonte môže priniesť konkrétne výsledky a s nimi aj navýšenie zdrojov pre gymnastiku, alebo sa trpezlivejšie a menej pragmaticky zameriame na budovanie pyramídy zospodu a budeme viac podporovať regióny, kluby a rozvoj infraštruktúry.

Na utvorenie predstavy: aký je rozsah tej pyramídy?

Každoročne sa na Slovensku od Bratislavy po Bardejov koná približne 160 súťaží na medzinárodnej, národnej či lokálnej úrovni. Súťažíme od februára do decembra doslova každý týždeň. Federácia prispieva klubom na organizovanie súťaží určitým percentom z rozpočtu podľa charakteru a úrovne súťaže. Dovedna ide ročne o sumu viac ako 100-tisíc eur. Usilujeme sa o regionálnu vyváženosť, ale vždy je to o ponuke a dopyte. Darmo by nám vyčítali prevahu súťaží na západe krajiny, keď my môžeme spolufinancovať iba podujatia, ktoré sa niekto vôbec podujme usporiadať. Dobre vieme, aké je pre deti motivujúce môcť sa predviesť pred rodičmi, príbuznými, kamarátmi a spolužiakmi, ktorých potom o to ľahšie dokážeme pritiahnuť k športu. Ďalšou formou pomoci regiónom zo strany federácie sú školenia a kurzy pre trénerov a rozhodcov, ktorých výjazdy aj platíme. Mimochodom, nášho uznávaného medzinárodného rozhodcu Ľuboša Rupčíka teraz chceme podporiť pri jeho kandidatúre do technickej komisie kontinentálnej asociácie European Gymnastics.

Zmienili ste sa o olympijských hrách. Bolo aspoň akou-takou výhodou, že ste do funkcie nastúpili dva mesiace po nich, a teda súbežne so začiatkom nového cyklu, ktorý je pre športové dianie ten najdefinujúcejší?

Pochopiteľne, že to ako externý faktor bola určitá výhoda, treba však skôr upozorniť na interné pozadie. Išlo len o zhodu okolností, nebol to prirodzený proces. Predchádzajúca prezidentka abdikovala a jej nástupkyňa, ktorá ako viceprezidentka dočasne prevzala funkciu, mala svoje zabehnuté povinnosti reprezentačnej trénerky. Federácia teda pred voľbami fungovala v udržiavacom móde a odovzdanie agendy prebehlo dosť neštandardným spôsobom. Obrazne a často aj doslova dosiaľ kde-tu nachádzame ďalšie a ďalšie šanóny. V zmysle kontinuity sme začínali od nuly. S nadhľadom sa to dá vnímať aj tak, že o to sme mali ľahšiu pozíciu, ale to ukáže až budúcnosť.

Komunita zaregistrovala obmenu osadenstva sekretariátu SGF.

Rád by som zdôraznil, že sa neudiala nebodaj formou nejakého nátlaku a plošných výpovedí. Pôvodní zamestnanci nedokázali reflektovať na nové pravidlá a zmenu systémov a sami sa priebežne rozhodli ukončiť svoje pôsobenie. Noví zamestnanci sa zaškoľujú na moderné systémy na zefektívnenie činnosti počnúc evidenciou dochádzky cez výkazy plnenia úloh. Pomaličky sa do toho všetci dostávame, aplikovanie si žiada svoj čas. Už teraz však vidíme, že chod sekretariátu vrátane manažovania reprezentácie či výmeny informácií s klubmi sa zefektívňuje. Postupne rozširujeme záber aj na predsedov jednotlivých sekcií. Oboznamujeme ich s našimi predstavami, ako s týmito systémami pracovať, aby to fungovalo a malo zamýšľaný účinok.

Stotožnili sa s vašou koncepciou?

Azda dôvodne môžem povedať, že každý je s ňou uzrozumený. Myslím si, že vznikol veľmi dobrý tím. Samozrejme, pri komunikácii na výkonných výboroch alebo pri osobných či online stretnutiach sa nezhodneme stopercentne na všetkom, ale o každom bode prebieha otvorená konštruktívna debata, spoločne sa snažíme nájsť riešenia. Vychádzam z toho, že oni sú volení svojou členskou základňou, ktorá im dala dôveru. Ja ju chcem potvrdzovať. Mojím cieľom je poskytnúť im čo najväčšiu samostatnosť pri rozhodovaní o smerovaní ich odvetví. Vážim si ich o to viac, že obrovský objem práce napospol vykonávajú vo večerných hodinách a cez víkendy popri svojej hlavnej profesijnej činnosti, ktorá ich živí. V obetavosti množstva jednotlivcov spočíva sila slovenskej gymnastiky, akokoľvek to zároveň prináša aj manažérske limity.

Jednou z ciest môže byť viaczložkové financovanie. Vzniklo práve preto marketingové oddelenie?

Nechceme byť jednostranne závislí od zdrojov od ministerstva cestovného ruchu a športu. Rozbiehame marketing, oslovujeme potenciálnych partnerov. Za pár mesiacov sme stihli urobiť obrovský kus práce na tom, aby sme už od roku 2026 mali doplnkové zdroje z firemného sektora. Snažíme sa prezentovať našu činnosť čo najširšej verejnosti, aby bolo každému jasné, že to nie je len športová gymnastika mužov a žien a moderná gymnastika, ale i trendový parkour, skoky na trampolíne, športový aerobik, gymnastika pre všetkých a športová akrobacia. Pripravili sme, alebo skôr upravili, grafickú identitu, viac propagujeme príspevky na facebooku, zvýšili sme počet sledovateľov, oživili sme instagramový profil, celkovo intenzívnejšie využívame sociálne siete.

Verejnosti sa dá ísť v ústrety aj prostredníctvom priekopníckych prvkov a účelových akcií. Biatlon má preteky na futbalovom štadióne, atletika zaviedla svietiace okraje vnútornej dráhy na indikovanie tempa svetových rekordov, samostatnou kapitolou sú adrenalínové športy, ktoré vznikli v ostatnom desaťročí-dvoch. Neuvažujete o čomsi podobnom?

Chybou slovenskej gymnastiky bolo, že nedokázala zachytiť tieto zmeny a zareagovať na ne, prezentovať sa aj v takomto svetle. Šport stále prináša predovšetkým kvalitné výkony a emócie, už je to však do značnej miery aj zábavný priemysel, ktorý okrem konvenčných divákov dokáže pritiahnuť laické publikum – aktívne sa uchádza o jeho pozornosť a priazeň. Za federáciu uznávam, že prezentácia našich športovcov bola v podstate nulová. Niežeby sa aj gymnastika za tie roky neposunula, len sme to dostatočne neukazovali. Hodláme to napraviť. Napríklad formou exhibícií v rámci významných podujatí, ako je to úplne zaužívané v krasokorčuľovaní. Gymnastika má porovnateľnú príťažlivosť vo svojej umeleckej stránke popri športových výkonoch. Práve v uvoľnenej exhibičnej atmosfére sa krásne dá predvádzať jej estetika, športovci sa môžu zviditeľniť v trochu inom svetle. Uvažovať môžeme aj o samostatných vystúpeniach či galaprogramoch.

V tomto smere sa pri zviditeľňovaní gymnastiky ako takej dá zužitkovať, že federácia združuje až osem sekcií, však?

Zatiaľ čo športová a moderná gymnastika sú dosť konzervatívne a historicky postavené na pravidlách, z ktorých sa ťažko vybočuje, máme aj odvetvia priam založené na voľnosti. Stačí sa zmieniť o parkoure. Kreativita tých ľudí pri tvorbe prekážok alebo organizovaní súťaží je úžasná a inšpirujúca. Parkour svojím duchom pouličnej rebélie, sympatickej drzosti a zdanlivej neorganizovanosti oslovuje a priťahuje mládež – je prepojením jej životného štýlu a športu. Uvedomujeme si, že je veľmi dôležité aby sa ten prvok voľnosti z parkouru nevytratil. Chceme to citlivo podchytiť: tento rok sa budú konať aj oficiálne medzinárodné majstrovstvá Slovenska. Podujatie Slovak Parkour Open sa uskutoční 7. – 8. júna pri nákupnom centre Eurovea v Bratislave a hlavným lákadlom pre naše publikum bude slovenský reprezentant Esteban Malaga, piaty z majstrovstiev Európy a člen svetovej špičky. Nebude to však iba o samotnej súťaži: verejnosť vrátane najmenších adeptov dostane možnosť vyskúšať si dráhu, tiež si zasúťažiť. Akcia bude mať bohatý sprievodný program a pripravujeme ju už v tomto období.

Momentálne však asi predsa len dostávajú prednosť prípravy na Slovak Aerobic Open. Veď 26. ročník najstaršej súťaže v športovom aerobiku v celej Európe sa v športovej hale na Junáckej 8 začína už vo štvrtok!

Sekretariát a marketingové oddelenie federácie a sekcia športového aerobiku úzko spolupracovali pri prípravách na túto našu tradičnú súťaž, ktorá je v domácej termínovej listine jednou z vlajkových lodí. Vyprofilovala sa na akciu, ktorá v priereze našej činnosti patrí k najvýznamnejším a rezonuje aj v zahraničí. Na aktuálny ročník prišlo 638 prihlášok zo 17 krajín, čo je rekord. Verím, že Slovak Aerobic Open 2025 dopadne dobre a účastníci aj diváci budú odchádzať spokojní. Nielen z dejiska, ale aj od streamu, ktorý ponúkneme. Pripomínam, že vstup do hľadiska je bezplatný. Veľmi sa na toto podujatie, ktoré potrvá do soboty, tešíme.



  • Pripojte
    sa k nám

  • facebook
  • youtube
  • Instagram
Logo Národné športové centrum Slovenský olimppijský výborSlovak Antidoping AgencyLogo European gymnasticsLogo Federazion Internationale de Gymnastiquehttps://www.aktivnaskola.sk