Náš rozhodca športovej gymnastiky, Luboš Rupčík, sa zúčastnil ako jediný zástupca slovenskej gymnastiky na Olympijských hrách v Paríži a podelil sa s nami o svoje dojmy. Luboš bol pozvaným rozhodcom Medzinárodnej gymnastickej federácie, rozhodoval na pozícii D2 (technická obtiažnosť) na kruhoch. Bola to jeho tretia účasť na olympijských hrách, po Riu 2016, Tokiu 2020 rozhodoval aj v Paríži a môže porovnávať.
33. Olympijské hry v Paríži sú Tvojimi tretími. Ktoré boli najzaujímavejšie z pohľadu rozhodovania a ktoré atmosférou?
Bola to moja 3. olympiáda a musím konštatovať že z tých 3 to bola naozaj tá najlepšia najvydarenejšie čo sa týka rozhodovania aj z pohľadu organizácie ale najmä z pohľadu atmosféry pretože počas všetkých dní bola hala úplne vypredaná, či už v kvalifikáciách, alebo vo finále. Videli sme rôznych prominentov, napríklad Nicole Kidman či Tom Cruise.
Rozhodovalo sa mi úplne najlepšie, čo sa týka zo všetkých olympiád, ale aj čo sa týka z pohľadu mojej účasti na rôznych vrcholných podujatiach, ktoré som doteraz zažil. Parížska olympiáda bola najlepšia skúsenosť.
Aký výkon, ktorého gymnastu, či gymnastky Ťa uchvátil?
Videli sme naozaj veľmi veľa excelentných výkonov. Veľa gymnastov a gymnastiek zacvičilo výborné zostavy. Či už to bol čínsky gymnasta ZOU Jingyuan na bradlách, alebo alžírska gymnastka Kayla Nemur na ženských bradlách, tak isto Simon Biles (USA) na preskoku, Carlos Yulo (PHI) na preskoku a na prostných, írsky pretekár Rhys McClenaghan na koni s držadlami. Všetci gymnasti si myslím načasovali formu na ten správny deň a správny čas a ukázali sa naozaj vo vynikajúcom svetle.
V Paríži si bol aj v roli spolukomentátora slovenskej televízie.
Áno, v Paríži som v podstate zastával 2 funkcie, keďže som sa dohodol na spolukomentovaní prenosov slovenskej televízie. Komentoval som najmä ženské preteky, keďže počas mužských som rozhodoval. Bola to perfektná skúsenosť, ale vlastne pre mňa nič nové, keďže so slovenskou televíziou spolupracujem už niekoľko rokov. Verím, že ľudia, ktorí pozerali boli spokojní. Snažil som sa gymnastiku priblížiť nielen našej gymnastickej komunite, ale aj širokej verejnosti. Dúfam, že sa mi to podarilo.
Máš nejaký zaujímavý postreh aj z komentátorského postu?
Zaujímavý moment, ktorý bol sa udial v podstate počas komentovania posledného finálového súťažného dňa, keď boli na programe finálové súťaže na kladine a prostných žien a hrazda a bradlá mužov. Na ženskej kladine sa udiala rarita, kde všetky favoritky popadali a konečne poradie bolo nečakané. Tak isto mužská hrazda, kde z 8 pretekárov iba dvaja zacvičili bez pádu. Ostatní všetci všetci urobili chybu nasledovanú pádom. Medaily tam viseli veľmi nízko na týchto náradiach, niektorí to využili, žiaľ niektorým to trošku zväzovalo ruky a nepodali taký výkon, ktorý by ich mohol zabezpečiť na lepšie umiestnenie.
Si rozhodca, ale aj tréner, predseda gymnastického klubu…z Tvojho pohľadu, budeme mať ešte niekedy gymnastku alebo gymnastu na olympijských hrách?
Účasť slovenských gymnastov alebo gymnastiek na ďalších olympiádach… ja si myslím že to bude stálej ťažšie a ťažšie, prebojovať sa z našich podmienok na takéto vrcholné podujatie, pretože kvalifikácia na olympijské hry je veľmi náročná. Začína už majstrovstvami Európy, pokračuje majstrovstvami sveta, alebo cez svetové poháre. Žiaľ, my sme za 30 rokov naozaj zaspali dobu. Za tú dobu sa na Slovensku nevybudovala ani jedna gymnastická telocvičňa. Okolité štáty, ktorým môžeme konkurovať, či už Poľsko, Maďarsko, Rakúsko, Česko za posledné roky investovali do gymnastickej infraštruktúry a teraz im to prináša ovocie. Musím spomenúť aj tureckú gymnastiku. Mali 2 finálové účasti u mužov na bradlách a na kruhoch, dostali sa do finálovej osmičky družstiev mužov, čo je naozaj veľkým prekvapením. A takisto prekvapenie na olympiáde je pretekár z Cypru (pozn. Marios Georgiou ), alebo už spomínaný pretekár z Írska. Infraštruktúra na Slovensku z pohľadu športovej gymnastiky je veľmi slabá. Očakávať v týchto amatérskych podmienkach kvalitné výkony, alebo prognózovať účasť našich gymnastov na podujatiach ako je olympiáda bude komplikované. Ale verím, že sa to časom zmení a vrátime sa aj k účasti našich gymnastiek, či gymnastov do svetovej špičky. Ale bohužiaľ sme zaspali dobu teraz, začalo nás to dobiehať a myslím si, že nás to už dobehlo.
Na ktorých pretekárov si sa najviac tešil?
Bol som zvedavý som sa na viacerých pretekárov. Veľmi som sa tešil, ako zacvičí Artem Dolgopyat (ISR) a Carlos Yulo (PHI) na prostných. Obaja ma veľmi milo prekvapili. Carlos Yulo vyhral, Artem skončil druhý. Na koni s držadlami som sa tešil na výkony Rhys McClenaghana z Írska a najmä na Maxa Whitlocka (GBR), ktorý bojoval o tretie olympijské zlato v rade. Bohužiaľ jemu sa zostava nepodarila a nezískal žiadnu medailu. Na kruhoch som veľmi fandil Samirovi Ait Saidovi. Z môjho pohľadu mal brať medailu (skončil štvrtý), pretože úroveň jeho predvedenia zostavy bola kvalitnejšia, ako bola bronzového pretekára Eleftheriosa Petrouniasa z Grécka. Mrzelo ma to, nakoľko to bol jediný francúzsky pretekár, ktorý sa predstavil vo finále, či už u mužov, alebo u žien. Celá hala od neho čakala medailu, bol k nej naozaj veľmi blízko. Na preskoku som sa tešil na Carlosa Yula, ale prekvapil ma aj iránsky pretekár Mahdi Olfati , ktorý skákal naozaj veľmi kvalitne. Bradlá boli doménou čínskych pretekárov, ale tešil som sa aj na výkony Iliu Kovtuna (UKR), ktorý skončil druhý. Na hrazde som sa tešil na Chia-Hung Tanga z Taiwanu, ktorého som rozhodoval na viacerých súťažiach, viem, čo všetko tomu obetoval a akú mal prípravu. Jedným pádom prišiel o zlatú medailu, nakoniec bral bronzovú, za čo bol neskutočne vďačný.
U žien jednoznačne Simon Billes (USA), ktorá útočila na rekord Larisy Latyninovej, ktorá má 9 zlatých medailí z olympijských hier. Žiaľ sa jej to nepodarilo, kladina jej ušla, na prostných skončila druhá, ale podala naozaj obdivuhodný výkon. Páčili sa mi rumunské gymnastky, ktorých výkonnosť išla hore. Tiež Kaylia Nemur z Alžírska, ktorá na bradlách právom brala za svoju zostavu zlato.
Mal si možnosť vidieť aj iné športy? Aká bola celková atmosféra v Paríži?
Bola to jedna z najlepšie zorganizovaných olympiád, ktoré som zažil. Po “väzenskom” Tokyu, bola Paríž osviežujúca. Francúzi a šport je veľmi dobrá kombinácia. Všetky športy boli beznádejne vypredané. Na gymnastike bolo cez 10 tisíc divákov. Myslím si, že aj po bezpečnostnej stránke Francúzi organizáciu zvládli, ešte síce nie je koniec, ale verím, že až do záverečného ceremoniálu to tak bude.
Mal som možnosť vidieť aj iné športy. Videl som beach volejbalový zápas pod Eifelovkou, aj zápasy džuda. Bol som v Slovenskom olympijskom dome, kde bola atmosféra úžasná. jednotlivé olympijské domy boli v parku, otvorené aj pre verejnosť a atmosféra v nich bola naozaj výborná. Prial by som každému, aby mohol zažiť raz olympijskú atmosféru naživo.
Ďakujeme Lubovi Rupčíkovi za vyčerpávajúci rozhovor a veríme, že na ďalšej olympiáde už nebude jediným zástupcom SGF, ale že ho doplnia ďalší rozhodcovia, či rozhodkyne, ale najmä pretekári.