Kvalifikácia mužov na OH TOKIO 2020

Z Tokia píše náš medzinárodný rozhodca Ľuboš Rupčík, ktorý hodnotí kvalifikáciu mužov.

"V sobotu začali súťaže v športovej gymnastike na Hrách Olympiády v Tokyo 2020 a to kvalifikáciou mužov. A musím konštatovať, že to bola neuveriteľná show najmä z pohľadu predvedených výkonov jednotlivých pretekárov. Už výsledky zo súťaží pred olympiádou naznačovali, že to bude súboj najmä troch krajín: Japonska, Číny a Ruska (štartujú tu pod hlavičkou Ruského olympijskeho výboru).  A to sa naplnilo do bodky.


Pretekári na jednotlivých náradiach predviedli naozaj neskutočné výkony. Z celého štartového poľa sa vynímali najmä výkony pretekárov z Japonska, Číny a Ruska, ale fantastické výkony predviedli aj ostatní pretekári, najmä špecialisti na jednotlivých náradiach. Okrem vyššie spomínaných krajín najviac zaujali pretekári z Turecka, ktorí sa prebojovali do niekoľkých finále:
-    2x finále viacboja – Onder z ôsmeho miesta
-    2x kruhy
-    2x preskok
-    1x bradlá – Arican dokonca z najvyššou východiskovou známkou v súťaži

Veľmi veľká kvalita bola na bradlách, kde sa postupovalo do finále zo známkou 15,325.

Moja rozhodcovská pozícia bola už dávno určená (jeden z hlavných rozhodcov na hrazde), takže som si iné disciplíny mohol všímať len sem-tam. 
Do finále na tomto náradí postúpili všetci favoriti, až na najväčšiu hviezdu gymnastických súťaží mužov. Kohei Uchimura sa na domácich OH predstavil iba na hrazde a tá sa pre neho skončila naozaj katastrofálne. Na začiatku cvičenia predviedol veľké množstvo letových cvičebných tvarov (Bretschneider, Cassina, Kolman Kovacs), ale pri cvičebnom tvare štalder s obratom 540° do dvojhmatu spadol a skončili sa jeho nádeje na víťazstvo. Paradoxom je, že s týmto cvičebným tvarom mal problém aj počas pódiového tréningu.

Z pohľadu rozhodovania nielen na hrazde išlo všetko veľmi hladko. Našu prácu veľmi pozitívne hodnotili viacerí, pretože z 354 zostáv a 85 preskokov boli vznesené iba tri protesty, ktoré po kontrole komisiou boli zamietnuté. To znamená, že rozhodcovia D mali pravdu. Pričom treba uviesť, že my ako D rozhodcovia nemáme možnosť si zostavu pozrieť a skontrolovať znova cez kameru.

Je však veľmi smutné, že práve tieto OH sa konajú v tejto pandemickej dobe, pretože by to bola naozaj najlepšia olympiáda v histórii. 
Nás rozhodcov sa tieto opatrenia dotýkajú najmä z toho, že počas celého pobytu sme v 14dňovej karanténe v hotely a vychádzanie máme povolené iba na športovisko (takto to schválila vláda Japonska). Hotel, v ktorom bývame nemôžeme opustiť, môžeme byť iba na izbe alebo v reštaurácii.  Počas celého pobytu si musíme zaznamenávať zdravotný stav do aplikácie v mobile a musíme mať celý čas zapnutú GPS v našich smartfónoch, kvôli lokalizácii nášho pohybu.

V pondelok, 26.júna nás čaká finále družstiev mužov, ktoré začína o 12,00 SVK času.

Pozdravujem všetkých na Slovensko."


Fotogaléria


  • Pripojte
    sa k nám

  • facebook
  • youtube
  • Instagram
Logo European gymnastics Logo Federazion Internationale de Gymnastique Slovenský olimppijský výbor Slovak Antidoping Agency Ministerstvo školstva, vedy, výzkumu