KONČÍ SA 17. SVETOVÁ GYMNAESTRÁDA - 2. časť

Športovú aktivitu, ako je nácvik hromadných skladieb, môžu robiť ženy aj muži od najmladšieho veku až po zrelý vek. Musia mať však k tejto športovej činnosti veľkú lásku a vzťah. Na tejto Gymnaestráde v Amsterdame, aj napriek všetkým poveternostným a technickým prekážkam, predviedli ženy a dvaja muži zo Slovenska veľmi peknú skladbu, s ktorou sa určite nestratili medzi hromadnými skladbami z iných krajín. Myslím, že hovorím aj za autorku a hlavne za seba, že Slovensko zanechalo v Amsterdame so svojou skladbou a vystúpením na olympijskom štadióne veľmi dobrý dojem. Ja, ako vedúca skladby, odchádzam z Amsterdamu spokojná a s pocitom dobre vykonanej práce všetkých našich cvičencov. Lýdia Čajková, vedúca skladby

Lýdia Čajková v strede

Napriek nepriazni počasia sa nám na World Gymnaestrade 2023 v Amsterdame veľmi páčilo. Amsterdam nás uchvátil svojou architektúrou, množstvom múzeí a celkovou atmosférou. Je nám ľúto, že sme nemohli viackrát predviesť to, čo sa nás naša vedúca a tiež autorky skladby snažili naučiť počas domácich nacvikov, za čo im veľmi pekne ďakujeme. Taktiež ďakujeme členkam SGF za všetku pomoc počas nášho pobytu v Amsterdame. Poďakovanie patrí aj všetkým našim sponzorom a podporovateľom, ktorí nám finančne pomohli zúčastniť sa Svetovej gymnaestrady. Už teraz sa tešíme na ďalšiu gymnaestradu v Lisabone. Veríme, že nás bude opäť viac a znovu bude super. Ada Šarudiová, starostka TJ Sokol Brezová pod Bradlom.

Úžasná atmosféra ,milé stretnutia so športovcami z celého sveta,neskutočné zážitky z fantastických gymnastických výkonov a zaujímavých choreografií pódiových vystúpení a blokov krajín. Rozmanitosť aj vysoké počty cvičencov hromadných skladieb . Ochota, ústretovosť, milé správanie domácich k nám cvičencom. Čo ma mrzelo, že na vystúpeniach hromadných skladieb bolo veĺmi málo divákov. Ja by som posunula čas napr.od 16.00 hod 19.00 hod a pódiové vystúpenia by som v tom čase zrušila, aby prišlo viac domácich divákov aj cvičencov z celého sveta. 

Škoda, že Slovensko nemalo blok alebo pódiové vystúpenia, veď  máme veľa skvelých gymnastických oddielov. Určite doporučujem všetkým zúčastniť sa na ďalšej Gymnaestráde v portugalskom v Lisabone pre neopakovateľné zážitky z tohto veľkolepého podujatia.

Veľká vďaka patrí samozrejme Emilke, Lydke, SGF aj ostatným, ktorí pomáhali pri nácvikoch, že sme sa mohli na tomto fantastickom športovom podujatí v nádhernom meste Amsterdam zúčastniť. Jitka Hejtmánková, Olympia Prievidza

 

Z pohľadu FIG a komisie gymnastiky pre všetkých FIG začínajú prípravy na Svetovú gymanestrádu na aktuálne prebiehajúcej. Už tu sú pozvaní členovia organizačného výboru Svetovej gymnaestrády 2027, ktorá sa bude konať v Lisabone a podrobne pozorujú jednotlivé procesy, podmienky pre účastníkov, technické zabezpečenia na vystúpenia, ubytovanie, dopravu a presun takého obrovského množstva účastníkov a podobne. Príprava na túto Svetovú gymnaestrádu bola ako všetky iné oblasti života do jari 2022 postihnutá pandémiou, počas ktorej bolo veľmi náročné pripravovať podujatie takéhoto obrovského rozsahu. Prvé informačné stretnutie pre národné federácie sa konalo online, skupiny nemohli trénovať, partneri organizačného výboru nechceli uzatvárať zmluvy a dohody, pretože nikto nevedel, ako sa situácia bude vývíjať a ako dlho to všetko potrvá. Napriek mnohým ťažkostiam sa nakoniec v súčinnosti s domácim organizačným výborom podarilo zorganizovať podujatie, ktoré verím ostane nezabudnuteľným pre všetkých účastníkov.

Nezabudnuteľný týždeň zažil aj Amsterdam. Takmer 19 000 účastníkov z celého sveta, 5 kontinentov, 56 krajín. 750 vystúpení skupín v 7 halách, 280 vystúpení na 2 javiskách v meste, 35 vystúpení hromadných skladieb na Olympijskom štadióne, 9 národných večerov a 3 prezentácie FIG gala programu. K tomu otvárací a záverečný ceremoniál. Mesto zaplavili cvičenci všetkých vekových kategórií od 1 mesiaca po 93 rokov. Všetci ukázali svoju lásku ku gymanstiku a to, že gymnastika je neoddeliteľnou súčaťou ich životov.

V mene SGF sa chcem poďakovať všetkým, ktorí vynikajúco reprezentovali SGF a Slovensko. Poďakovať za dlhé hodiny nácviku, zvládnutie všetkých nástrah, zabezpečenie financií na účasť. Verím, že na ďalšej Svetovej gymnaestráde budeme môcť povzbudiť ešte väčšiu výpravu zo Slovenska zapojenú do viecerých častí programu. Monika Šišková, prezidentka SGF a 1. Viceprezidentka komisie gymnastiky pre všetkých FIG.


Fotogaléria


  • Pripojte
    sa k nám

  • facebook
  • youtube
  • Instagram
Logo Národné športové centrum https://www.aktivnaskola.skLogo European gymnastics Logo Federazion Internationale de Gymnastique Slovenský olimppijský výbor Slovak Antidoping Agency Ministerstvo školstva, vedy, výzkumu