KATARÍNA PROKEŠOVÁ O NAŠICH SKOKANKÁCH NA TRAMPOLÍNE

Už v sobotu 18.11. sa v Košiciach uskutočnia Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v skokoch na trampolíne. Klub Trampolíny Košice pod vedením trénera Miroslava Parnaia obnovil tradíciu tohto olympijského športu na Slovensku a tento rok organizuje 2. ročník Veľkej ceny Košíc, kde sa po minuloročnej premiére teraz odovzdávať už aj tituly Majstrov, respektíve Majsteriek Slovenska pre rok 2023. Prihlásených je 54 pretekárok a pretekárov zo Slovenska, Čiech a Poľska. Medzi nimi aj naše pretekárky Lea Kusnyírová, Kristína Kusnyírová a Tamara Ustohalová. 

Kristína a Tamara sa tento rok zúčastnili sústredenia v Nemecku, kde trénovali pod vedením Kataríny Prokešovej. Naša najúspešnejšia skokanka na trampolíne, žije v Nemecku od roku 1997, kde trénovala a pripravovala sa aj na olympijské hry. V Aténach v roku 2004 získala 10. miesto. Momentálne je vedúcou trénerkou nemeckej reprezentácie v skokoch na trampolíne. Koordinuje prácu trénerov jednotlivých reprezentačných družstiev. V Nemecku je v reprezentačnom družstve momentálne 8 športovcov, v mladších družstvách juniorov a nádejí je zaradených spolu 24 + 24 pretekárov. Katarína má na starosti celý chod reprezentácie, od koordinácie práce trénerov cez nominácie na medzinárodné podujatia či priamo pomoc pri tréningu. 

Sme veľmi radi, že si našla čas aj na naše pretekárky a odovzdala im cenné skúsenosti. Pri tejto príležitosti sme sa jej spýtali niekoľko otázok. 

Aké boli vaše začiatky v Nemecku, prečo ste sa rozhodli odísť zo Slovenska? 

Bolo nás v klube v Bratislave okolo 5-6. Náš tréner odišiel naspäť do Ruska, zostali bez trénera a tak som sa rozhodla skúsiť to v Nemecku. Skoky na trampolíne u nás tak nejak zanikli. Od roku 1997 som v Nemecku trénovala, na olympiáde v Aténach ma sprevádzala moja nemecká trénerka.

Naše pretekárky Tamara Ustohalová a Kristína Kusnyírová sa v lete zúčastnili na sústredení u vás v Nemecku. Tréner Miroslav Parnai aj dievčatá si spoluprácu veľmi pochvaľovali. Tamara Ustohalová je už seniorka, Kristína Kusnyírová je juniorka, ako sa vám s dievčatami pracovalo?

Obe sa veľmi snažili, dali si obrovskú námahu, veľmi ma bavilo s nimi pracovať. Dievčatá veľmi chceli, všetko, čo sa im povedalo skúšali. Boli perfektné. Prešli sme od základov všetko, čiže dievčatá veľmi rýchlo napredovali. Čo sa dalo jednoducho opraviť, či zmeniť, to veľmi rýchlo opravili a prispôsobili. Akonáhle sa naučili správnu techniku, na druhý deň ju už vedeli použiť.

Aký majú dievčatá potenciál? 

Dievčatá ešte skáču veľmi krátko, nejaké 2-3 roky. Od senioriek sa čaká teraz veľmi veľa. Dvojité skoky idú Tamare veľmi dobre, na obratoch sme pracovali. Ak sa jej konkrétne skoky raz začnú dariť, tak to už pôjde veľmi ľahko. Všetko bude závisieť od toho, ako rýchlo bude napredovať.

Môžeme očakávať, že Tamaru uvidíme čoskoro na veľkých medzinárodných pretekoch, napr. na Majstrovstvách Európy? 

Tamara potrebuje zvýšiť obtiažnosť skokov, aby sa mohla na Majstrovstvách Európy prezentovať. Treba is však dať pozor, aby si pri rýchlom napredovaní neosvojila nesprávne návyky. Je šikovná, veľmi sa snaží, treba jej dať čas, aby si nové skoky dokonale osvojila. 

Po sústredení sa dievčatá zúčastnili pretekov Českého pohára, aj Medzinárodných pretekov priateľstva, kde podali výborné výsledky. Tešíme sa, že sa predstavia aj na domácej slovenskej pôde už túto sobotu na 2. ročníku Veľkej ceny Košíc. 

Kataríne Prokešovej ďakujeme za rozhovor, ale najmä za starostlivosť a cenné rady pre naše pretárky a sme radi, že prijala pozvanie nielen na otvorenie výstavy Gymnastika, šport pre všetky športy, ale aj na Galaprogram pri príležitosti 70. výročia SGF v Poprade. 

Tešíme sa aj na vašu účasť!

 


Fotogaléria


  • Pripojte
    sa k nám

  • facebook
  • youtube
  • Instagram
Logo Národné športové centrum https://www.aktivnaskola.skLogo European gymnastics Logo Federazion Internationale de Gymnastique Slovenský olimppijský výbor Slovak Antidoping Agency Ministerstvo školstva, vedy, výzkumu