JUNIORSKÉ DRUŽSTVO 23. NA MAJSTROVSTVÁCH EURÓPY V MODERNEJ GYMNASTIKE

V Budapešti sa skončili 40. Majstrovstvá Európy v modernej gymnastike. Podujatie malo plnú pozornosť, nakoľko sa rozdávali aj olympijské miestenky, pre jednu jednotlivkyňu a pre jednu spoločnú skladbu z Európskeho kontinentu. Zaujímavosťou je, že popri súťažiach majstrovstiev Európy sa na rovnakej súťažnej ploche uskutočnila aj kvalifikácia pretekárok z Oceánie, kde sa bojovalo o 3 miestenky do Paríža. 

Prvé súťažili v kvalifikácii tímov juniorky. Slovenské družstvo v zložení Natália Gašparová, Soňa Mikundová a Xénia Benkovitsová obsadilo 23. miesto v tímovej súťaži. Najvyššie umiestnenia si odnáša Xénia Benkovitsová, 18. miesto za obruč (27,050 bodu) a 20. miesto za stuhu (25,050 bodu). Natália Gašparová súťažila s loptou, obsadila 25. miesto (24,650 bodu) a Soňa Mikundová sa predstavila s kuželami, skončila na 26. mieste (24,650 bodu).

V prvý deň kvalifikácie senioriek na sa predstavili Berenika Bujňačeková a Tereza Šaranová v zostavách s loptou a obručou. Tereza skončila v obruči na 48. mieste (28,550 b.) a v zostave s loptou na 61. mieste (26,100 b.) Berenika sa umiestnila v zostave s loptou na 63. mieste (25,950 b.) a v zostave s obručou na 72. mieste (24,750 b.)

V druhom kvalifikačnom dni cvičili seniorky zostavy s kuželami a stuhami. Opäť sa predstavila Tereza Šaranová a Laura Fučelová mala svoju premiéru na seniorských majstrovstvách Európy. Tereza potvrdila svoju pozíciu slovenskej jednotky, v zostave s kuželami získala rovných 27 bodov a 52. miesto. V zostave so stuhou získala 25,450 bodu a 51. miesto. Ako jediná z našich pretekárok cvičila celý štvorboj a umiestnila sa na 53. mieste. Laura Fučelová skončila v zostave s kuželami na 74. mieste (22,900 bodu) a v zostave so stuhou na 65. mieste (23,400 bodu).

Naše družstvo patrilo na šampionáte v Budapešti k najmladším, Laura a Berenika sú prvý rok v seniorskej kategórii, Tereza mala svoju seniorskú premiéru na minuloročných Majstrovstvách Európy v Baku a preto veríme, že ich čaká ešte dlhá gymnastická kariéra a majú priestor svoje výkony zlepšovať. 

Slovensko malo zastúpenie aj medzi rozhodkyňami. Juniorské súťaže rozhodovala Dominika Selecká a seniorské Ivana Motolíková, ktorá podujatie, aj výkony našich dievčat zhodnotila. 

"40. Majstrovstvá Európy v Budapešti, ktoré boli zároveň európskou kvalifikáciou o posledné 2 miesta (1 jednotlivkyňa, 1spoločná skladba) na OH v Paríži, boli na prvý pohľad bezproblémové. Privítala nás nevídaná pohostinnosť zo strany organizačného výboru, výborne tréningové podmienky, blízkosť hotela, súťažnej i tréningovej haly, mali gymnastkám len uľahčiť adaptovať sa aj mentálne na veľké Európske podujatie", pochválila organizátora Ivana Motolíková.

Naše gymnastky nemali na sebe tlak z boja o olympijské miesto, no napriek tomu sa snažili zacvičiť na úrovni svojho maxima. Niektorým sa to podarilo bez chýb, boli aj menšie zaváhania, no celkovo dievčatá nesklamali. Z pozície rozhodkyne, ktorá rozhodovala súťaže senioriek musím konštatovať, že oproti najlepším nám chýba viac sebavedomia a taktiež je potrebné neustále pracovať na zvýšení technickej obtiažnosti, zhodnotila výkon našich dievčat Motlíková. "Musím však naše gymnastky pochváliť, za veľké zlepšenie v práci s náčním, ktorá sa ukázala v niekoľkých známkach. Aj známky za prevedenie sa už pohybovali nad 7 bodov, čo ukazuje progres a zlepšenie."

Trénerka našej najlepšej seniorky, Terezy Šaranovej, Tatiana Motolíková, pochválila naše pretekárky za ich výkony. "Naše dievčatá všetky zacvičili, čo mali natrénované. Musím ich všetky pochváliť za zlepšenie techniky náčinia. Mňa ako trénerku teší, že dievčatá dosahujú už aj známky nad 7 bodov (za predvedenie zostavy, tzv. E známka). Musím povedať, že sa musia zlepšiť len v technike náčinia, zrýchliť telo a byť dôslednejšie v prvkoch obtiažnosti, pretože ešte malé zaváhania tam boli. Celkovo sme spravili krok dopredu."

"Čaká nás nový olympijský cyklus a je potrebné sa zamyslieť či nám stačí jedno umiestnenie v polovici výsledkovej listiny v kategórii junioriek, alebo chceme a potrebujeme viac. Určite áno, radi by sme bojovali o finálové miesta, nielen v príprave na súťažiach FIG ale aj na veľkých podujatiach", dodala Ivana Motolíková. 

Našim dievčatám blahoželáme k výkonom a ďakujeme celej výprave, osobným trénerkám, pretekárkam aj rozhodkyniam za výbornú reprezentáciu!

Kompletné výsledky nájdete na stránke europeangymnastics.com


Fotogaléria


  • Pripojte
    sa k nám

  • facebook
  • youtube
  • Instagram
Logo Národné športové centrum https://www.aktivnaskola.skLogo European gymnastics Logo Federazion Internationale de Gymnastique Slovenský olimppijský výbor Slovak Antidoping Agency Ministerstvo školstva, vedy, výzkumu