IV. Gdynia Rhytmic Stars - Medzinárodná súťaž modernej gymnastiky

Už v stredu, 18.5.2022, neskoro večer odletela naša výprava moderných gymnastiek do poľskej Gdyne, ktorá bola počas uplynulých dní dejiskom medzinárodného turnaja pod názvom IV. Gdynia Rhythmic Stars.
     Podujatia sa zúčastnili pretekárky zo štrnástich krajín, pričom v slovenskej reprezentácii sa predstavili jednotlivkyne juniorky, Xénia Benkovitsová, Berenika Bujňačeková, Liliana Manová a Tereza Šaranová s trénerkami Martinou Šagovou a Tatianou Motolíkovou. Keďže tesne pred termínom súťaže sa zranila Nina Dzurošková,  v kategórií jednotlivkýň senioriek sa predstavili iba dve naše pretekárky, Adriana Timková a Michaela Žatková pod trénerskym dohľadom Dominiky Seleckej. Spoločná skladba senioriek nastúpila pod taktovou Adely Dimovej a Michaely Darnadiovej v už tradičnom zložení Katarína Balleková, Paulína Cvečková, Rebeca Gürtlerová, Ella Kováčová, Timea Oravcová a Barbora Valentková. Ako rozhodkyne reprezentovali Slovensko Ivana Motolíková a v zdvojenej funkcii aj Michaela Darnadiová.

Vo štvrtok mala naša výprava dopoludnia voľno, ale už popoludní ich čakali tréningy v súťažnej hale a oficiálne porady.
     V piatok sa rozbehli súťaže - kvalifikácie. Najprv sa na koberci predstavili juniorky jednotlivkyne, potom spoločné skladby a nakoniec aj seniorské jednotlivkyne. V kvalifikácii upútala a pochvalu si zaslúži známka za obruč Michaely Žatkovej, ktorá získala 28,450 b.
    Do sobotného finále jednotlivkýň junioriek postupovali po jednej pretekárke za každú krajinu do počtu 9, pričom domáce Poľsko malo právo účasti dvoch pretekárok.  V lopte postúpila do finále Xénia Benkovitsová, ktorá si tu navŕšila známku na pekných 26,250 b. Vo finále s kuželami a stuhou cvičila Tereza Šaranová.
    V hodnotení tímov sa naše juniorky v zložení Berenika Bujňačeková a Xénia Benkovitsková  umiestnili na konečnom 7. mieste.
    V seniorkách sa podarilo Adriane Timkovej postúpiť do finále vo všetkých štyroch náčiniach.
Michaela Žatková postúpila do finále v obruči, kuželiach a stuhe.
    Spoločná skladba senioriek obsadila vo finále v súťaži s piatimi obručami 2. miesto, s loptami a stuhami 3. miesto a celkovo sa umiestnili na 3. mieste. Objektívne však treba povedať, že v tejto súťažnej kategórii boli zaradené len tri družstvá.
    Bonusom podujatia bola osobná účasť prezidenta FIG. Pán Watanabe Morinari pri fotení ochotne zapózoval so všetkými účastníkmi a pre viacerých je to tiež cenná trofej z podujatia.