HISTORICKY PRVÁ ÚČASŤ SLOVÁKOV NA FIG WORLD CUP V PARKOURE

Esteban Malaga, Matúš Dzuro a Bruno Bezák sa navždy zapíšu do historických tabuliek, ako prví pretekári parkouru, ktorí sa zúčastnili pretekov svetového pohára FIG. 

V bulharskej Sofii sa koná FIG World Cup Sofia 2023, kde súťažia parkouristi v disciplínach Freestyle a Speed run. Na základe výsledkov Majstrovstiev Slovenska, ktoré sa konali v júni v Bratislave, si nomináciu vybojovali pretekári z klubov Gymnastik Košice, Pohybovňa a a Skill Lab Poprad. 

V disciplíne Speed run sa predstavili Esteban Malaga a Bruno Bezák. Esteban skončil na výbornom 20. mieste (30,27 sek.), Bruno Bezák obsadil 43. priečku (38,57 sek.). Spolu v tejto disciplíne štartovalo 46 pretekárov až z 20tich krajín. 

Víťazom kvalifikácie speed run sa stal čech Jaroslav Chum (26,30 sek.), ktorý podľa predpokladov vyhral aj 12 členné finále pred Bohdanom Kolmakovovom (UKR) a Andreom Consolinim (ITA). 

Medzi ženami sa v speed run-e umiestnila na prvom mieste švédka Miranda Tibbling Ugwo pred Kseniyou Momchilovovou (UKR) a Audrey Johnson (USA).  

Vo Freestyle sa Bruno Bezák umiestnil na 41. mieste (15,5 bodu), Matúš Dzuro po páde na 45. mieste (13 bodov).  Kvalifikáciu vyhral Jai Bos z Holandska (28 bodov). V 9 člennom finále ho predbehol Elis Torhall (SWE), na druhom mieste sa umiestnil Shea Rudolph (USA). 

Vo freestyl-e žien vyhrala češka Adela Merková pred Ellou Bucio Dovali (MEX) a Nene Nagai (JPN). 

Česko a Švédsko si tak odnášajú po dvoch zlatých medailách.

"Svetový pohár v Sofii bol obrovský zážitok a táto skúsenosť bola pre každého potrebná. Komunita na súťaži si zachováva vzájomnú podporu, keď sa súťaží, to bolo veľmi príjemné, cítiť stálu podporu. Rivalita isto je, ale počas súťaže je tú podporu cítiť. Ďalší podstatný bod bola pripravenosť jednotlivých športovcov. Čo sa týka Estebana a jeho speed run-u, kondičná pripravenosť bola vysoká, tam nemal rezervy, ale bolo vidno, že mu chýbajú skúsenosti s dráhou. Tam vidíme množstvo detailov, na ktorých treba pracovať a nedalo by s nimi pracovať bez toho, že by sme túto súťaž zažili. Či už technická pripravenosť, jednotlivé časti dráhy, voľba vhodnej obuvy atď. Navyše nešťastím bolo zranenie tesne pred štartom, pretože Esteban si narazil prst a museli sme s týmto pracovať. Museli sme taktizovať, keďže sme vedeli, že Esteban nebude môcť kvôli zraneniu svoj štart opakovať, čo bola stažujúca okolnosť. Napriek tomu sme boli s jeho umiestnením spokojní," zhodnotil tréner Stanislav Palka. 

"Bruno a Matúš si svoju prvú flow na veľkej súťaži užili. Opäť podpora komunity bola skvelá, vôbec nerozhodovalo, akú má športovec výkonnosť a to aj našim chalanom veľmi pomohlo. V tejto kategórii máme rezervy v technickej aj kondičnej pripravenosti, aj v znalosti aktuálnych pravidiel a hodnotenia. Najpostatnejšia časť bola vidieť úroveň aktuálnych športovcov v disciplíne freestyl", dodal tréner Palka. 

Blahoželáme k výsledkom a ďakujeme za reprezentáciu!

Veríme, že chalani nazbierali nové skúsenosti a kontakty a že získali motiváciu sa zúčastniť ďalších pretekov pod hlavičkou FIG. 

kvalifikácia Speed run

kvalifikácia Freestyle

Výsledky finále


Fotogaléria


  • Pripojte
    sa k nám

  • facebook
  • youtube
  • Instagram
Logo Národné športové centrum https://www.aktivnaskola.skLogo European gymnastics Logo Federazion Internationale de Gymnastique Slovenský olimppijský výbor Slovak Antidoping Agency Ministerstvo školstva, vedy, výzkumu