GYMNASTICKÉ SPOMIENKY NA VAŠA PATEJDLA

Za Vašom Patejdlom

Úspešný hudobný skladateľ a spevák Vašo Patejdl spolupracoval na viacerých gymnastických projektoch. Na spoluprácu s ním spomína Milka Fialová:

„Opustil nás skvelý človek a veľmi úspešný hudobný talent: Vašo Patejdl. Všetci za nim úprimne smútime, čo mi nebráni trochu sa zamyslieť a bilancovať. Veľa sa píše o jeho všestranných aktivitách. Preto mi dovoľte podeliť sa so spomienkami na jeho autorskú spoluprácu s autormi pohybových skladieb rôzneho rozsahu.

Jeho prvá oficiálne zaevidovaná pesnička s názvom HALUŠKY bola sprievodnou hudbou pódiovej skladby jeho manželky Aleny Patejdlovej - Kšiňanovej, študentky FTVŠ so špecializáciou moderná gymnastiky. So skladbou zvíťazila v sekcii Pohybových skladieb v rámci Študentskej vedeckej odbornej činnosti.

Športový novinár Michal Zeman v denníku Pravda (11.2.1987) napísal, že predsedu Medzinárodného olympijského výboru J. A. Samarancha podmanivé čaro Strahova tak strhlo, že vyslovil želanie, aby jedna zo skladieb nasledujúcej spartakiády (1990) obsahovala aj olympijské motívy. Bola som poverená jej realizáciou. Požiadala som o spoluprácu Štefana Šušlíka a Vlastu Ďurechovú a veľmi odvážne sme požiadali o skomponovanie sprievodnej hudby Vaša Patejdla. Tak vznikla spolupráca na skladbe Perspektíva a my. Tak sa harmonicky spojili nápadité výrazové prostriedky s modernými tónmi hudby, citovali novinári.

Súčasťou hudby bola aj pesnička (veď Vašo!), bez pesničky by to nebolo ono. To sme my - more spojené riekami, srdce podané na dlani. To sme my! spievali sme s Vašom v zbore neškolených hlasov a na jeho želanie. Text napísal Ľubomír Zeman.

Skladba síce v tomto rozsahu nebola uvedená na veľkej ploche Strahova (šesť futbalových ihrísk), lebo v roku 1990 sa už Spartakiáda neuskutočnila. Ale v úprave bola uvedená na želanie pána Samarancha na slávnostnom večeri olympijského výboru v Národnom divadle v Prahe. Mala názov: TO SME MY!

Po Nežnej revolúcii ožili sokolské zlety. Na XIII. všesokolskom slete v Prahe 2000 bola v úprave uvedená a s nadšením interpretov a divákov aj odcvičená. Tým to nekončilo. V ďalšej úprave bola uvedená na II. sokolských telovýchovných slávnostiach v Skalici v roku 2004.

O tom, že Vašo bol veľmi ústretový a nič nedokázal odmietnuť bola aj ďalšia spolupráca: pódiová skladba pre študentov FTVŠ, ktorá bola uvedená na  Svetovej gymnaestráde v Amsterdame, 1991. 

Vašov hit Voda čo ma drží nad vodou bol sprievodnou hudbou hlavnej časti skladby s ktorou sme sa poredstavili na svetovej gymnaestráde v Lausanne v roku 2011.

Spolupráca s Vašom mala punc skúseného, veľmi nápaditého autora, ktorý dokázal skomponovať hudbu tak, aby "telá cvičencov spievali a noty sa pohybovali", napísal Lukianos na začiatku nášho letopočtu. My, ako autori pohybu sme sa veľmi snažili, aby sme sa v choreografii pohybu aspoň priblížili k jeho hudobnému majstrovstvu.

O tom že Vašo bol veľmi skromný vieme. Ale bol aj veľmi ústretový. Jediný problém bol v tom, že nikdy nemal čas, lebo stále komponoval. Ale v konečnom výsledku si čas našiel a skomponoval niečo úžasné, napríklad aj v 5/4 takte.

Milý Vašo, stále tu budeš s nami. Ty a Tvoja hudba tu budú večne!"

 


Fotogaléria


  • Pripojte
    sa k nám

  • facebook
  • youtube
  • Instagram
Logo Národné športové centrumLogo Školský šport Logo European gymnastics Logo Federazion Internationale de Gymnastique Slovenský olimppijský výbor Slovak Antidoping Agency Ministerstvo školstva, vedy, výzkumu