ANNA KRAUSOVÁ - MAREJKOVÁ OSLAVUJE 90 ROKOV!

Pani Anna Krausová-Marejková dnes oslavuje krásne životné jubileum, 90 rokov!

Srdečne blahoželáme a želáme ešte pevné zdravie a radosť zo života.

Pripomeňme si našu gymnastku, olympioničku v článku Ľubomíra Součka: 

Dnešná stredná ani mladá generácia jej meno nepozná, ale Anna Krausová, rodená Marejková, je spoludržiteľkou historicky najlepšieho individuálneho výsledku slovenskej gymnastiky na olympijských hrách. Na OH 1956 v Melbourne skončila štvrtá na kladine. K tomu bola s družstvom piata. V zbierke úspechov má aj dve medaily z majstrovstiev sveta – striebro a bronz zo súťaže družstiev. Rodáčka z Turzovky oslavuje 24. októbra 90. narodeniny!

„Moji rodičia boli Slováci, ale ja som na Slovensku – v Turzovke – žila len do piatich rokov. Narodila som sa mimo manželstva, takže moja mama sa po určitom čase radšej rozhodla odísť na Moravu. Do školy som začala chodiť v Bystřici pod Hostýnom. Na Slovensku som odvtedy dlhšie bola len raz – ako druháčka som štyri mesiace chodila do školy v rodnej Turzovke. Veľmi rada na to spomínam,“ povedala mi Anna Krausová-Marejková v rozhovore, ktorý som s ňou pre denník Šport viedol pri jej návšteve Bratislavy v roku 2003. Prišla vtedy na oslavy 50. výročia Slovenskej gymnastickej federácie (píše Ľubomír Souček). 

Zrejme v životnej forme bola Anna Marejková na olympijských hrách 1956 v austrálskom Melbourne. Na historicky prvej olympiáde na južnej pologuli vo viacboji skončila znovu jedenásta. Na kladine však siahala na medailu, keď s bodovým ziskom 18,533 skončila štvrtá! Na striebro, o ktoré sa delili Eva Bosáková a Tamara Maninová zo ZSSR, stačilo získať len o desatinu bodu viac.

Celý článok si môžete prečítať na stránke olympic.sk

Pripájame aj fotografie z osláv 100. výročia Česko-slovenskej gymnastiky z roku 2018.

 

 

   • Pripojte
    sa k nám

  • facebook
  • youtube
  • Instagram
Logo Národné športové centrum https://www.aktivnaskola.skLogo European gymnastics Logo Federazion Internationale de Gymnastique Slovenský olimppijský výbor Slovak Antidoping Agency Ministerstvo školstva, vedy, výzkumu